Výměna baterie v iPhonu

 

Výměna baterie u telefonů iPhone není až tak složitou záležitostí a zvládne ji každý trochu zručný člověk. U všech generací iPhonů je postup velice podobný, jedná se hlavně o starší generace, větší změna přichází u iPhone X, ale princip je velice podobný. Modelový příklad v níže uvedeném článku je demonstrován na modelu iPhone 5s. 

 

Příprava

Pro výměnu baterie je nutné disponovat základním nářadím pro opravu smartphonů. U iPhone je nutné mít k dispozici náhradní baterii, šroubovák Torx P2 (0,8 mm), křížový šroubovák PH000, pinzetu, kovovou špachtli, plastovou špachtli, gumovou přísavku pro demontáž displeje a samotný telefon na kterém budeme baterii měnit. Od modelu iPhone 7 je potřeba také trojcípý šroubovák Y000.

 

IMG_7536

 

Demontáž displeje

 Prvním krokem je demontáž displeje a k tomu je zapotřebí odšroubovat dva Torx P2 šroubky na spodní hraně telefonu. 

 

IMG_7528

 

Po vyšroubování na displej do spodní části hned nad Home Button přilepíme gumovou přísavku a opatrně zatáhneme. Displej se pomalu začne zvedat a vycvakneme jej z držáků. Je důležité displej pouze nadzvednout a pinzetou odstranit krycí plech od konektoru flex kabelu vedoucímu k Home Buttonu. Po odstranění krycího plechu odpojíme samotný flex kabel plastovou špachtlí, nebo opatrně onou pinzetou. Červená šipka na obrázku je znázornění k dalšímu bodu a to odpojení baterie.

 IMG_7529

 

Odpojení baterie

Pro veškerou manipulaci s rozebraným telefonem je vždy nutné odpojit baterii! Na obrázku výše je znázorněný krycí plech flex kabelu vedoucího od baterie. Chytněte si jednou rukou nadzvednutý displej a druhou rukou krycí plech odšroubujte křížovým šroubovákem PH000 a odpojte flex kabel plastovou špachtlí.


IMG_7530

 

Odpojení displeje

Baterii je možné demontovat i bez odpojení displeje, je však potřeba jej vhodně zafixovat v horní poloze kde nebude překážet. Toto se však nedoporučuje protože může dojít k poškození připojených flex kabelů, proto je vhodné displej odpojit celý! 


IMG_7531

 

Šipkou označený krycí plech je nutné demontovat, pod ním jsou ukryty flex kabely vedoucí k displeji. Křížové šroubky odšroubujeme, sejmeme plech a plastovou špachtlí opatrně odpojíme flex kabely.

TIP: Veškeré demontované šroubky umisťujeme na podložku v takovém pořadí, v jakém jsou v telefonu. iPhone obsahují mnoho velikostí a délek šroubků, jejich záměna by mohla poškodit displej nebo základní desku či jiné flex kabely.

 IMG_7532

 

Demontáž baterie

Nyní nám již nic nebrání demontovat samotnou baterii. Pokud jde ještě o originální baterii, jsou ve spodní části vždy vyvedeny dva plastové pásky, které vedou pod ni. Za ty lze opatrně zatáhnout a táhnout tak dlouho, dokud se celý pásek lepidla z baterie nevytáhne (znázorněno na modelu iPhone 6). 

 

unnamed (7)

 

Často však dojde k utržení těchto pásků a tak je nutno použít hrubší síly. V případě že se nám tedy podaří utrhnout pásky, opatrně plastovou nebo kovovou špachtlí podebíráme baterii ze všech volných stran až se nám ji podaří vyjmout. Je nutné dbát na opatrnou manipulaci, poblíž je základní deska, další elektronika a celý kryt telefonu, při použití nadměrné síly může dojít k poškrábání krytu, nebo poškození jiných částí. Baterii příliš nedeformujte a nepropíchněte! Po vytažení baterie očistěte styčnou plochu.

 IMG_7533

 

Po vyjmutí a očištění nalepte pod baterii pásky nové, nebo použijte vhodné gelové lepidlo pro podlepení baterie. Baterii je vždy nutné podlepit, jinak se bude v telefonu pohybovat! Po instalaci složte telefon v opačném pořadí. Baterii připojujte až po montáži a připojení displeje! Dbejte abyste nezaměnili některé šroubky uvnitř telefonu!

Po složení telefon ihned neukáže kondici baterie v záložce baterie v nastavení. Používejte telefon cca den až dva a kondice baterie se zobrazí. Nová baterie by měla vždy ukazovat 100%. Pokud ukazuje servis, je možné že jste koupili nekvalitní baterii, nebo je vadná. O kvalitě náhradních dílů si můžete přečíst v článku zde.